Підвисоцьке навчально-виховне об'єднання імені Тараса Шевченка
Категорії: Школи
вул. Миру, 13, село Підвисоке, Новоархангельський районСвоє народження школа у Підвисокому бере від невеликого освітнього закладу, а саме так званого однокласного парафіяльного училища, яке було відкрито в селі ще далекого 1861 року і у якому навчалося 70 дітей. А до 1861 року в селі не було жодного навчального закладу. Згідно з розробленими правилами повний курс навчання в училищі тривав три роки. На той час курс шкільної програми передбачав вивчення азбуки, письма, закону Божого, російської словесності, чотирьох дій арифметики, а також «Краткого постановления о сельськом домоводстве, сложении человеческого тела и вообще о средствах предохранения тела». Узагалі ж то, у навчальному процесі особлива увага надавалася вивченню закону Божого та читанню церковних книг, зокрема Псалтиря, Часослова тощо. Викладання всіх предметів велося російської мовою, пише сайт школи.
Утримувалася школа переважно на пожертви парафіян. Окрім цього, для її потреб виділялися й певні грошові суми від Міністерства освіти. У 1884 році, з розробкою нових шкільних положень, сільська школа отримала приставку церковна і відтоді стала називатися однокласною церковно-парафіяльною школою. В однокласних вивчали Закон Божий, церковний спів, лист, арифметику, читання. У двокласних школах крім цього вивчалася історія. Учителями могли бути або церковники (священики, дяки), або світські особи, які закінчили переважно церковно-учительські школи та єпархіальні училища. На відміну від церковників світські особи для вчительської діяльності повинні були мати спеціальний дозвіл училищної ради у вигляді посвідчення про добру моральність і благонадійність. Новим було й те, що вчителями початкових народних шкіл могли бути й жінки.
Діяльність шкіл перебувала у віданні опікунської ради, куди входили завідувач школи, піклувальники, учителі, представники від міста чи земства, виборні особи від населення, що користується школою. На раду покладалися турботи про благоустрій школи. Школа стояла в центрі села, навпроти церкви (на тому місці зараз приміщення Будинку дитячої та юнацької творчості). Це була велика класна кімната на 7 вікон. Окрім цього, при школі була квартира вчителя з трьома кімнатами та кухнею. Ще в 1910 році, на додаток до існуючої церковно-парафіяльної школи, у селі на кошти громади було відкрито і двокласне земське училище з чотирирічним терміном навчання.
Незважаючи на певні обмеження, викладання в земській школі, педагогічний колектив якої очолював здібний освітянин Вітвіцький Фадей Львович, проводилося за більш ефективними методиками, а зміст навчання був дещо ширшим, бо передбачав ознайомлення дітей з відомостями з географії, історії, природознавства. Школа мала більш світський вигляд, оскільки вплив церкви на неї був помітно менший.
Наступного року школі виповнюється 160 років. Зараз школа є справжнім освітнім хабом, до якого вже входить декілька шкіл, а після об’єднання громади їх буде ще більше. Директор школи - Гаврилюк Сергій Петрович. Також до навчально-виховного об'єднання входить і Будинок дитячої та юнацької творчості. Відвідує школу 250 учнів. Всі стіни тут прикрашені виробами ручної роботи школярів - установа не купує магазинних картин, все зроблено руками учнів, які не тільки талановиті у художній творчості, але й успішно виступають на всеукраїнських олімпіадах: їздили до Канєва та
Умані.
Допомагають школі сільська рада, а також фермер Микола Морахівський, директор ПП «Заповіт», Федір
Згривець, ПСП "Підвисоцьке" та засновник агрофірми «Копенкувате» Віктор Лозінський.
Сайт школи: http://pidvysokenvo.ucoz.net/
Коментарі
Ще нема коментарів до цього матеріалу. Будьте першим!Що мені дасть реєстрація?