Народний музей історії села Підвисоке

Категорії: БК, Музеї, бібліотеки

село Підвисоке, Новоархангельський район, Кіровоградська область

тел.: +38 (0525) 43-1-86

Музей у селі Підвисоке був відкритий в 1967 році. Розміщено його було в Сільському будинку культури на другому поверсі. Поступове поповнення експозиції дало змогу оформити три музейні кімнати загальною площею близько 170 кв. метрів, повідомляє Новоархангельська районна бібліотека

Директор: Фартушний Анатолій Іванович. Цей музей є одним із найкращих у Новоархангельському районі. Тут можна ознайомитися з історією боїв у Зеленій брамі (село було епіцентром протистояння), артефактами з трипільського протоміста Володимирівка. Неподалік музею збереглася до наших споруда, в якій в серпневі дні 1941 р. містилися штаби оточених армій.

Перша кімната музею знайомить нас із історією місцевості починаючи від доби бронзи і до розпаду Російської імперії. Тут розміщено прекрасні зразки трипільського кухонного та столового посуду, побутові речі та знаряддя праці. Подальша експозиція дозволяє побачити трасформацію життя людей на цій території, їх поступовий розвиток. Значна частина експозиції присвячена заснуванню села Підвисоке. Плідна робота видатного місцевого краєзнавця та засновника музею Дмитра Івановича Фартушняка дозволила пролити світло на обставини заснування та перші кроки розвитку села Підвисоке в 30-ті роки 18 ст. Тут виставлено речові та письмові матеріали того часу. Експозиція, що стосується гайдамацького минулого крає доповнена прекрасною діарамою штурму міста Умань загонами Максима Залізняка та Івана Гонти. Численні документи розповідають історію краю в 19 та на початку 20 ст. З допомогою речей того часу відтворено побут тогочасних сільських жителів. Тут розміщено ткацький верстат, прялка, різноманітні домашні прилади, посуд.

Другий зал присвячений періоду від часу Російської революції і до закінчення Великої Вітчизняної війни. Численні документи, пожовклі від часу фотографії розповідають про радянську довоєнну епоху та встановлення радянської влади.

Найбільша ж частина експозиції другого залу присвячена трагічним подіям Великої Вітчизняної війни. В музеї зберігаються документи, схеми, окремі речі, зброя та одяг воїнів Червоної Армії. З численних фотографій дивляться нас учасники тих далеких подій. Центральним елементом даного залу є велика діарама. Вона в деталях відтворює один із боїв, які вели оточені 6-та і 12-та армії.

Третій розділ присвячено післявоєнному періоду. Тут можна побачити документи, фото, різноманітні нагороди радянського періоду. Даний зал дозволяє заглибитися та зрозуміти, як за офіційною пропагандою жили українці в період розквіту СРСР.

Незважаючи на останнє, експозиція музею, створена Д.І. Фартушняком дозволяє у подробицях дізнатися історію саме Підвисоке. Цінність такого музею викликана ще й тим, що в сучасній історичній науці існує потужна течія науковців, які відкидають та ставлять на другий план комплексне вивчення історії. Основну увагу вони приділяють вивченню окремих елементів історії – чи то історія окремого села , містечка, родини. У світлі цього, існування таких музеїв, як Народний музей історії села Підвисоке, іде повністю в ногу з сучасною історичною наукою.

Як дістатися? З Києва - автобусом "Київ-Новоархангельськ" (відстань близько 250 км), далі автобусом - до с. Підвисоке (близько 24 км). З Кропивницького автобусом "Кропивницький-Новоархангельськ" (близько 125 км), далі автобусом до с. Підвисоке (близько 24 км). Приватним авто з Кропивницького можна їхати по маршруту на Хмельове далі на Новоархангельськ і далі на Підвисоке (близько 139 км).


Коментарі

Ще нема коментарів до цього матеріалу. Будьте першим!
Напишіть ваш коментар
Коментар: