Бенчиків млин

Категорії: Визначні пам’ятки

село Тернівка, Новоархангельський район

Прекрасна будівля водяного млина на річці Синюсі, яка (як багато водяних млинів) більше нагадує замок, ніж господарську будівлю, а ще надзвичайно мальовнича долина Синюхи, із скельними виходами (через що її часто називають каньйоном. А найефектнішою є Біла скеля, яка за кольором скоріше чорна), широченним степовим різнотрав’ям на високих закруглених берегах та відчуттям дрібності людини перед величчю природи, пише на сайті ukrainaincognita Роман Маленков.

Дістатись до Тернівки можна від Кропивницького по трасі на Умань, або ж з траси Е-95 (Київ-Одеса) через Голованівськ, села Давидівка та Перегонівка.Якщо їхати із Підвисокого, радить Ірина Коваленко, то треба їхати через Розсохуватець. До самого села Тернівка веде бруківка (соша), яка періодично переходить у асфальт і навпаки. В селі, за сквером у центрі, повернути праворуч і їхати довгою вулицею, прокладеною на високій терасі над Синюхою. Відразу за вулицею дорога упреться у шлагбаум праворуч, і простягнеться далі на відкриту надзаплавну терасу. Там краса, але перед оглядом долини, із руслом Синюхи, варто пройти за шлагбаум і оглянути красень-млин, зведений десь на початку 20 століття.


Млин у Тернівці (та й у сусідніх селах) називають Бенчиків. Він складений із бутового каменю (звичайного граніту, популярного у Побужжі), і має із боку берега три поверхи, а з боку річки - чотири. Русло Синюхи тут перепиняє гребля, яка значну частину води направляє у широкий кам'яний рукав, який колись крутив агрегати цього величезного млина. Звичайно, коліс (таких собі "прототурбін", які лежали горизонтально) давно немає, млин - розкішна пам'ятка архітектури, справжній кам'яний замок, стоїть пусткою і поступово руйнується...

По греблі біля млина можна пройти на правий берег Синюхи і дійти до місця впадіння у неї Ятрані - там неймовірно гарно! Тут голий, вкритий вигорілою на сонці травою, крутий схил, розрізаний неширокими ярами. Він робиться майже прямовисним метрів за чотири до поверхні води. Синюха прозора, на дні видно зелені пагони та листя водяних рослин, а навколо, понад схилами, поля і степ... Тернівка - колишній козацький зимівник. Любили запоріжці такі гарні місця.

Фото - Ірина Коваленко


Коментарі

Ще нема коментарів до цього матеріалу. Будьте першим!
Напишіть ваш коментар
Коментар: