​Тернівська гідроелектростанція

Категорії: Визначні пам’ятки, Підприємства

село Тернівка, Новоархангельський район

Тернівська ГЕС розташована у басейні річок Південний Буг та Синюха, у селі Тернівка, що у Новоархангельському районі Кіровоградської області. Її потужність – 1950 Квт, вона була збудована у 1957 році, а відновлена у 1999 році і належить ПАТ «Кіровоградобленерго».

ГЕС належить до мережі малих гідроелектростанцій України – тих, які мають потужність до 10 МВт. Згідно з сучасною міжнародною класифікацією за нормативом ООН, до малих гідроелектростанцій (МГЕС) відносять гідроелектростанції потужністю від 1 до 30 МВт, до міні-ГЕС - від 100 до 1000 кВт, до мікроГЕС - не більше 100 кВт.

З початку XX ст. в Україні малі гідроелектростанції (МГЕС) були побудовані на багатьох малих річках. На кінець 1940-х - першу половину 50-х років чисельність малих гідроелектростанцій в Україні становила понад 950 із загальною встановленою потужністю 300 МВт (у 70-ті - понад 1500 малих (і середніх; тобто усіх малих, які тоді не поділялись) ГЕС), пише Українська Вікіпедія.

Однак у зв'язку з розвитком централізованого електропостачання і тенденцією виробництва електроенергії на потужних ТЕС (ТЕЦ), ГЕС та АЕС, будівництво МГЕС в середині 60-х років минулого століття було призупинено, а пізніше припинено зовсім. Більшість існуючих малих ГЕС були згодом демонтовані, сотні з них зруйновані.

Втім, Тернівська гідроелектростанція працює – поруч з нею з часом утворилася велика водойма, яку місцеві жителі називають Тернівське море. Біля ГЕС збудовано навіть невеличке містечко – частина села, де мешкають працівники та працівниці гідроелектростанції.

Варто сказати, що виробництво електроенергії на малих гідроелектростанціях, попри дещо вищу, порівняно з великими ГЕС, собівартість електроенергії дозволяє економити значні обсяги паливноенергетичних ресурсів. Крім того малі ГЕС не тільки виробляють електроенергію, вони захищають прилеглі населені пункти від повеней, сприяють їх нормальному водопостачанню, розвитку рибного господарства.


Коментарі

Ще нема коментарів до цього матеріалу. Будьте першим!
Напишіть ваш коментар
Коментар: