Нерубайський народний краєзнавчий музей
Категорії: БК, Музеї, бібліотеки
село Нерубайка, Новоархангельський районтел.: +38 (05255) 33-5-41, +38 (0525) 33-5-41
Поблизу середньої школи села Нерубайка - на другому поверсі Будинку культури, - працюспоруда Нерубайського народного краєзнавчого музею. Директор музею - Майдебура Андрій Васильович.
Заснований музей ще у 1967 році. Музейні зібрання формувалися на протязі тривалого відрізку часу. Створення музею в часи СРСР дозволило зібрати доволі значний матеріал, особливо відносно періоду ХІХ-ХХ ст. Завдяки цьому та оригінальному задуму авторів експозиції вдалося надати музею своєрідності та неповторності.
Музей розміщений у 5 кімнатах. Історичні матеріали оповідають історію краю від найдавніших часів і до сьогодення. Експозиція музею розміщена за хронологічно-тематичним принципом. У першому залі відвідувачі мають можливість ознайомитися з географією краю. Тут, з допомогою численних стендів, фото, зразків ґрунтів, порід тощо яскраво представлено флору та фауну краю.
Значна увага приділена історії виникнення самого села Нерубайка. За даними, отриманими в результаті досліджень село було засноване представником видатного польського роду – Станіславом Потоцьким в другій половині XVIII ст. У цей час польські та литовські магнати і шляхта намагалися покращити відносини з українцями. Новим переселенцям на необжиті землі надавалися податкові пільги. Крім того, поляки всіляко заохочували до переселення на українські землі корінне населення Речі Посполитої. Тому значну частину перших поселенців становили поляки.
Гордістю музею села Нерубайка є експозиція, що висвітлює українську традиційну матеріальну культуру. Вона має етнографічне спрямування, адже її автори намагалися перш-за все відтворити основні риси української культури через показ побуту жителів села Нерубайка кінця ХІХ - початку ХХ ст. Заради цієї мети було частково відновлено інтер’єр української хати, через який відвідувачі мають змогу зазирнути в минуле. У хаті за роботою представлено фігури господарів у традиційному українському одязі. Тут розміщено ткацький станок для виготовлення полотна, прядка, столовий та кухонний посуд та інші предмети побуту українців. Підлога музею застелена домотканими доріжками, які передали місцеві жителі. При оформленні музею основну увагу було надано саме експонатам, а не інформаційним стендам. Це дозволило музею зберегти своєрідну камерність та колорит.
Наступні два зали демонструють життя краю починаючи з російської революції і до сьогодення. Стіни музею прикрашені різноманітними світлинами, документами, предметами. Поряд розміщено зброю різноманітних епох. Особливо багатий на експонати зал, присвячений подіям Великої вітчизняної війни. Це пояснюється близькістю села до урочища «Зелена Брама», де в серпні 1941 року відбувалися кровопролитні бої. Зброя, спорядження, одяг, особисті речі воїнів береже Нерубайський народний краєзнавчий музей.
Останній зал музею присвячена післявоєнному періоду. Відвідування музею не може не залишити позитивних почуттів до цього невеликого, але багатого на історичні події села Новоархангельщини! Як дістатися? З Києва автобусом "Київ-Новоархангельськ" (близько 250 км), далі автобусом до с. Нерубайка (близько 12 км). З Кропивницького автобусом "Кропивницький-Новоархангельськ" (близько 125 км), далі автобусом до с. Нерубайка (близько 12 км).
Джерело інформації: Новоархангельський краєзнавчий музей
Коментарі
Ще нема коментарів до цього матеріалу. Будьте першим!Що мені дасть реєстрація?